Top
1992'den bugüne inovasyon ve yapay zeka yazılım geliştirme ve teknoloji destek

İşletmenizi sürekli geliştirin

Yiyecek ve içecek üretimi, temel stratejik odak noktalardan biridir. rekabetçilik, küreselleşme, ürün çeşitliliği, tedarik zinciri izlenebilirliği ve gereksinimlere dayalı üretim alanlarında gelişmeler sağlanıyor.

Yiyecek ve içecek sektöründeki mevcut zorlukları ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen ürünler ve hizmetler, fabrika emniyetini artırır, ürün kalitesini geliştirir, marka itibarını korur ve üreticilerin daha sürdürülebilir iş uygulamalarını hayata taşıyabilmesine yardımcı olur. Otomasyon çözümlerimiz daha iyi çalışma marjları ve piyasa değişikliklerine daha hızlı karşılık verilmesini sağlar.

Denetim çözümleri ve entegre robotlar

Denetim çözümleri üretim kalitesini artırıyor

Bir üretici olarak en önemli değeriniz olan marka itibarı, birçok şekilde olumsuz etkilenebilir.
Yapay Zeka otomasyon seçenekleriyle, itibarınızın piyasaya sunulan kusurlu ürünler (geri çağırmalar) nedeniyle zedelenmesi riskini önemli ölçüde azaltmanıza yardımcı olabilir.

Görsel denetim sistemleri

Görsel denetim sistemlerimiz, yiyecek ve içecek sektöründe yaygın biçimde kullanılmakta ve üretimin birçok unsurunu izleyerek üreticilere sorunları maliyetli hatalı üretimler ortaya çıkmadan önce tespit etme ve çözme olanağı sunmaktadır. Bu gelişmiş sistemler, üretim sürecinin tamamında tüm formatlardaki kodları okuyabilir ve doğrulayabilir. Ham maddeler, birincil ve ikincil süreçlerden üçüncü aşama olan paketlemeye kadar toplama süreci boyunca güvenle kullanılabilirler.

Esnek üretimin temelini teşkil eden entegre robotlar

Endüstriyel robotlar, geniş kapsamlı işleme projeleri için güvenli, esnek ve hijyenik çözümler sağlar.

Robotlar, hayatımızın her alanında toplumun bilindik unsurlarından biri haline gelmeye başladı. Sıradan uygulamalardan çığır açan ve merak uyandırıcı süreçlere kadar, robotlar hayatımızda yer ediniyor. Bununla birlikte üretim söz konusu olduğunda, Yiyecek ve İçecek gibi sektörler henüz otomotiv gibi sektörlerde kendini ispatlama şansı bulan birçok avantajdan faydalanamamaktadır. Robot çözümlerinin doğru şekilde uyarlanmasıyla verimlilik, üretkenlik, hijyen, yer tasarrufu ve emniyet alanlarında önemli aşamalar kaydetmek mümkündür.

Yiyecek üretim hattında robotlar

Geleneksel bir gıda üretim hattı incelendiğinde robotlardan faydalanılabilecek birçok alan bulunabilir. Birincil veya ham madde işleme konularında, seçme, yönlendirme ve yerleştirme kolaylıkla gerçekleştirilir. İkincil alanlar söz konusu olduğunda ise robotların ambalajları özel ve optimize şablonlarda yerleştirme becerisi ispatlanmıştır. Tüm bu işlemler hızlı, doğru ve etkili şekilde gerçekleştirilir.

Robot çözümleri: SCARA'dan eklemli robotlara

Taşıma kapasitesi, verimlilik ve çevre dahil proje kriterlerine bağlı olarak birçok robot çözümü uygulanabilir. Paralel veya Delta robotlar daha hızlı ve taşıma kapasitesi düşük uygulamalarda daha iyi sonuçlar ortaya koyarken, SCARA nispeten daha yavaş ve daha yüksek taşıma kapasitesine sahip uygulamalar için uygundur. Son olarak, eklemli veya altı eksenli robotlar daha büyük becerinin gerektiği veya daha yüksek taşıma kapasitesine sahip uygulamalarda kullanılır.

Tek entegre Görsel Denetimli Robot çözümü

Finlandiya'da bulunan uluslararası gıda şirketi Atria PLC, İsveç'in Malmö şehrindeki tesisinde ürün paketleme hızını artırmak istiyordu. Ancak alan kısıtlıydı ve Atria üretim tesislerini baştan kurmak istemiyordu. Ayrıca, Atria makine operatörünün blokajları belirleyip ortadan kaldırması ve makineyi çok kısa sürede tekrar çalışır hale getirmesi için oldukça kolay bir yöntem istiyordu.

Atria, projeye ihale teklifinde bulunmaları için özel olarak seçilmiş beş anahtar teslim tedarikçiyi davet etti. Atria, derin bir analizden sonra %100 Omron ürünleri ve hizmetleri teklif eden makine üreticisi "Case-Link"te karar kıldı. Case-Link/Omron iş birliği, Görsel Denetimli Robot Emniyeti I/O Sunucusu faaliyetlerini tek bir ağda entegre eden kompakt bir çözüm ortaya çıkardı. Tüm bu çözümlerin aynı üretici tarafından sunulması sayesinde, tüm bileşenlerin sorunsuz çalışması ve arıza olmadan haberleşmesi garanti altına alındı.

Atria sözcüsü konuyla ilgili şunları söylüyor: "Case-Link/Omron çözümü yalnızca teknik olarak son derece gelişmiş değil, aynı zamanda maliyet açısından da son derece rekabetçi.". "Tedarikçilerimizden bazıları her bir hücrede birkaç robot önerdi. Bu yaklaşımın maliyeti, Case-Link ve Omron tarafından sunulan tek robot hücresi çözümüne göre çok daha yüksek olacaktı."

Yiyecek İçecek sektöründe ürün geri çağırmalarından kaçınma

Dinamik ve modern bir üretim tesisi, gerçek hataların meydana gelebileceği çok sayıda alan içerir.

Toplumun büyümesiyle talepler artıkça, bir yandan üreticilerin, ürün yelpazesinin çeşitlendirilmesi ve yeni malzemeler/biçimler ile başa çıkması; diğer yandan sürekli olarak tüketicinin güvenini sürdürüp maliyetleri azaltmanın yollarını araması gerekiyor.

Üreticiler şu konularla başa çıkmak zorunda kalıyor:

 • Dalgalanan piyasa talepleri - üretim süreçlerinin değişken olması anlamına geliyor.
 • Üretim esnekliği (paketleme boyutu/biçimi/özelleştirmesi) - paketlemeye "anlık" paketlerin doğru olması ve uygun şekilde değiştirilmesi gerekliliği de dahildir.
 • Daha Kısa Seri Üretim (ürün/ miktarla ilgili) - hızlı değiştirme işlemi gerektiriyor.
 • Karmaşıklık - birden fazla paket, menşei ülke, özel perakendeci talepleri gibi konuların tümü üretici üzerinde baskı oluşturuyor.

Yıl boyunca her hafta ürün geri çağırma işlemleri gerçekleştiriliyor ve bunların sayısı artıyor. Hatalı bir ürünün tedarik zincirine gönderilmesinin pek çok nedeni vardır ve otomasyonun doğru bir şekilde uygulanması, bunun meydana gelme riskini azaltabilir. Omron'un yardımcı olabileceği pek çok alandan bazıları şunlardır:

 • Kötü ambalaj kalitesi.
 • Doğru ürün, doğru kalite.
 • Etiketleme sorunları (Doğru ürün/etiket eşleşmesi).
 • Pazarlamayla ilgili "Anlık" paket etiketlerinin uygulanması.
 • Basılı kodun kalite kontrolü.
 • Malzeme veya alerjenlerle ilgili yanlış etiket, son kullanım/son satış tarihi kodunun yanlış olması.

Ürün geri çağırma işleminden kaçınmanın üreticiye faydaları:

 • Marka değerinin korunması.
 • Perakendecinin ve tüketicinin güveninin sürdürülmesi.
 • Ürün kesintilerinin en aza indirilmesi.

İlaç, Kozmetik ve Gıda endüstrilerinde Kalite Güvencesi için görsel denetim

Günümüzde üreticilerin ürettikleri malzemeler için kapsamlı kalite güvencesi gereksinimlerini karşılamaları gerekir.

İlaç, kozmetik ve gıda endüstrilerinde talep edilen denetim ve dokümantasyon ise genellikle en sıkı gerekliliklerdir. Sık karşılaşılan bir gereklilik de farklı ürünlere kolayca uyarlanabilen güvenilir ve esnek kontaksız görsel denetimlerdir.

Almanya temelli görsel denetim uzmanları ETW Wollmershauser GmbH, ilaç endüstrisinin en zorlu gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmış kamera denetim sistemi sunuyor. ETW Wollmershauser GmbH ayrıca kapsamlı görüntü veri işleme portföyüyle denetim sisteminin müşteri gerekliliklerine tamamen uymasını sağlayan Omron ile bu konuda işbirliği yapıyor.

Malatya Teknokent
Bulgurlu Mah. Kanyon Cad. No:89
A Blok 202
Battalgazi / Malatya
Virtual Reality Ofis
Reşit Paşa Mah. Katar Cad. No:4/1101
İtü Arı Teknokent Arı 3 Binası
İstinye / Sarıyer / İstanbul